Eating without breaking the bank

Well, I am officially on a budget!  As spoiled as this may sound, I’ve never been on one before.  I was always able to afford my groceries, gas, and the occasional Starbucks run.  I’m doing a little experiment now seeing how much I actually take in and out of my wallet each month.  Since my work situation doesn’t offer steady hours, I don’t know how much I’ll be making per week.  In order for me to afford runs, I need to cut back on all the little things I can live without.

This is where I know I need to spend to money each month: health insurance, gas, groceries, and Planet Fitness Membership.  I’d like to keep my grocery budget to, at most, $100 a month.  I buy for one so I don’t think this is unreasonable.  I’m great at buying things on BOGO sale and stocking up on what I know I’ll eat.  I have plenty of bread for PB&J sandwiches, that’s for sure.

This is where y’all come in.  I need ideas for cheap meals!  I’m content eating peanut butter every day for lunch and cereal for breakfast.  Every once and a while, I’d like a real meal, and keep it healthy!  I’d like to fuel my body properly for running while also not paying an arm and a leg for healthy groceries.

Here’s whats in my kitchen thus far: eggs, life cereal, whole grain bread, peanut butter and jelly, apples, yogurt, pasta, and frozen veggies.  I added the veggies into the pasta one night to make it somewhat of a decent meal.

I’m no stranger to eating healthy meals.  I love salads, anything grilled, and fish.  What I don’t know is how to keep healthy and budget in the same sentence without dropping one.  How do all of you runners/athletes out there fuel your bodies on a tight budget?  I know darn well Ramen is not on the shopping list!

 

 

Advertisements

About Kristin_Lia

Follow me at diaryofabeautifuldisaster.com and runninghighsandsexythighs.com
This entry was posted in Nutrition and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Eating without breaking the bank

  1. I always want to buy those Healthy Choice steamer bowls with the pasta and veggies, but then I always think that for the price of each bowl, I could make a whole batch of pasta and veggies just like that and freeze them in single serve containers. That may be something for you to try if you like that kind of thing. I’ve also cut back to buying only the things I need lately. No sense in spending money on unnecessary stuff. Especially when gas is almost $4 a gallon!

  2. kelsnsher says:

    Oh Lord I think we could all use some help with this. One thing I do is buy things that can be used in several different recipes throughout the week.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s